Home
I-region Dačicko
Dačice
Telč
Jemnice
Slavonice
Studená
Velká Lhota
Waldviertel


Telč - zámek



Město Telč vzniklo koncem 13. století na křižovatce dvou starobylích cest z Brněnska do Doudlebska a tzv. cesty humpolecké... Král Jan Lucemburský zastavil kolem r. 1316 tvrz s městem a vesnicemi za 150 000 hřiven Ješku z Vartenberka a později pánům z Bergova...



Článek z knihy: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981



Datum založení města je neznámé, nejstarší spolehlivá informace o Telči pochází z období let 1333 - 1335, kdy celá oblast patřila českému králi Janu Lucemburskému. Po roce 1339 vlastnil město rod pánů z Hradce. Jejich zásluhou se původní vodní pevnost s gotickým hradem změnila v půvabné renesanční město. S počátkem 17. stol. přechází Telč do vlastnictví rodu Slavatů, následně pak Lichtensteinů - Kastelcornů a Podstatských - Lichtensteinů až do roku 1945.

Jádro města je městskou památkovou rezervací. Impozantní vzhled náměstí zesilují malé historické památky, jako je Mariánský sloup, kašny, barokní sochy a městské brány. V roce 1992 byla Telč zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Státní zámek Telč je jeden z nejlépe dochovaných renesančních architektonických komplexů v České republice. Svou renesanční podobu si zachoval i ve většině svých interiérů s dobovým vybavením vynikající umělecké a historické hodnoty. Zajímavými stavbami jsou rovněž měšťanské domy, radnice, jezuitská kolej či kostely Jména Ježíš, sv. Jakuba a sv. Ducha.