Home
iRegion
Dačice
Telč
Jemnice
Slavonice
Studená
Velká Lhota
Waldviertel
Hlavní nabídka
Kulturní události
Acta populi
Odkazy v iregionu
BLACK PAGE
Zajímavosti
Fotogalerie
Foto info
Články
Seznam mobilů
Obrázky na plochu

Slavonice

Slavonice Slavonice 2008

Historie


První písemná zpráva pochází z roku 1260. Podle názvu byli původní obyvatelé asi slované. Roku 1277 byly Slavonice povýšeny na město. Strategicky výhodná poloha vedla roku 1278 k příkazu Přemysla Otakara II. opevnit město. Půdorys města z tohoto období se s drobnými změnami zachoval dodnes. Roku 1423 obléhalo Slavonice husitské vojsko, ale město nedobylo. V 16. století prožívalo město svůj zlatý věk, těžilo se stříbro, rozvíjely se řemesla, zakládaly se rybníky. Ferdinand Habsburský zde zřídil jednu z prvních poštovních stanic v Čechách a na Moravě. Roku 1645 město obsadily Švédové. Za Marie Terezie roku 1750 byla přeložena poštovní cesta z Vídně do Prahy přes Znojmo, což znamenalo hospodářskou stagnaci a tím i zachování renesanční podoby města.
Slavonice je příhraniční městečko na hranicích s Rakouskem, s asi třemi tisíci obyvateli. Pro své renesanční náměstí se zřejmě v nejbližší době zapíše na seznam památek UNESCO.

Napište nám
Uvítám jakékoli vaše připomínky či návrhy. Nebojte se sdělit, co se vám líbí a co ne. Budu jen rád, když se dozvím, co čtenáři chtějí vidět a číst. Napište na adresu dario(@)dacicko.info

Váš komentář:


Váš e-mail